Ako vybrať stoličku?

Možno si poviete, že vybrať stoličku nemôže byť zas tak zložitá úloha. A ak dodržíte niekoľko jednoduchých pravidiel, máte nepochybne pravdu. Mnoho ľudí však siahne po prvom a často tiež najlacnejšom modeli s tým, že na stoličke, pokiaľ nie je kancelárska, netrávi toľko času. Buďte iní a vyberte si taký kus nábytku, ktorý bude pohodlný, vydrží mnoho rokov a dokonale zapadne do vášho domova.

Možno si poviete, že vybrať stoličku nemôže byť zas tak zložitá úloha. A ak dodržíte niekoľko jednoduchých pravidiel, máte nepochybne pravdu. Mnoho ľudí však siahne po prvom a často tiež najlacnejšom modeli s tým, že na stoličke, pokiaľ nie je kancelárska, netrávi toľko času. Buďte iní a vyberte si taký kus nábytku, ktorý bude pohodlný, vydrží mnoho rokov a dokonale zapadne do vášho domova.

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Základné požiadavky

Umiestnenie a vlastnosti

Ako prvý vezmite do úvahy miestnosť, v ktorej bude stolička stáť. Pokiaľ ide o menší priestor, vyberte subtílnejšiu konštrukciu s nižším operadlom. Naopak do väčšej kuchyne alebo jedálne sa vyložene hodia stoličky z masívneho dreva.

Stolička potom môže mať aj niektoré špeciálne možnosti - najčastejšie ide o čalúnenie a podrúčky. Čalúnenie zvyšuje komfort pri opieraní a podrúčky sú ideálne, ak chcete nechať oddýchnuť ruky pri jedle.

Počet stoličiek samozrejme bude závisieť na tom, koľko ľudí obýva vašu domácnosť. Vždy by však okolo nich mal byť priechodný priestor aspoň 1 m. Pre pohodlné uskladnenie stoličiek, ktoré využívate len občas, vyberajte tie stohovateľné.

Pri výbere by ste mali zohľadniť aj to, kto bude stoličky používať. Iné potreby má zdravý dospelý človek, iné senior a dieťa. Práve starší ľudia ocenia, ak je stolička vyššia (nenamáha toľko kĺby) a s väčším sedákom. U detí by ste mali vziať do úvahy správnu ergonómiu, aby si pri stole nekrivil chrbát.

Design a ergonómia

Stolička sa vyrába v mnohých dizajnoch, takže si vyberie každý a do ktoréhokoľvek interiéru. Či už hľadáte rustikálny a pevný nábytok z dreva, stoličku elegantného vzhľadu, alebo napríklad moderný dizajnový šperk z plastu.

Základným predpokladom pohodlného sedenia je dokonalá ergonómia, ktorá navyše predchádza boľavému chrbtu. Väčšinou to znamená dostatočne vysoké nohy, pohodlný sedák a operadlo, o ktoré sa môžete skutočne oprieť a uľaviť chrbtici.

Sedák stoličky nájdete najčastejšie vo výške zhruba 45 cm

Parametre

Rozmery

Ak sa posadíte na stoličku, mali by ste mať kolená v pravom uhle a celé chodidlo na zemi. V praxi to znamená sedák vo výške cca 45 cm. V rámci rozmerov by ste nemali zabudnúť na priestor medzi sedadlom a spodnou hranou stolovej dosky, ktorý by mal mať aspoň 30 cm. Šírka sedadla sa najčastejšie bude pohybovať okolo 40 cm, v prípade modelu s opierkami aj viac ako 50 cm. Hĺbka stoličky bude najčastejšie v rozmedzí od cca 48 cm do až 60 cm a viac.

Hmotnosť

Závisí predovšetkým na materiáli a rozmeroch. Ak je stolička menšia a napr. s veľkým podielom plastových častí, môže vážiť aj menej ako 4 kg. Štandard sa však pohybuje okolo 5-7 kg. Modely z masívneho dreva alebo z kovu s čalúnením však môžu vážiť aj viac ako 8 kg.

Nosnosť

Udávaná max. nosnosť u kvalitnej stoličky určite neznamená, že ak sa niekto s vyššou váhou posadí, stolička sa pod ním okamžite zrúti. Napriek tomu by ste mali toto číslo rešpektovať a stoličku dlhodobo nepreťažovať. Kúpte radšej takú, aby ste v nosnosti, najčastejšie okolo 100 kg, mali aj nejakú rezervu.

Sedadlo

Sedadlo má bežne šírku okolo 40 cm, modely s opierkami rúk aj viac ako 50 cm. Hĺbka začína približne na 40-48 cm (sedadlo má štvorcový pôdorys), ale môže sa dostať až k 60 cm a viac. Samozrejme platí, že čím väčšie rozmery, tým väčšie pohodlie. Väčšina stoličiek má sedadlo vo výške približne 45 cm.

Chrbtová opierka

Chrbtová opierka má často rovnakú šírku, ako je šírka sedadla. V niektorých prípadoch sa môže smerom nahor rozširovať alebo zužovať. Jej výška je min. 40 cm, ale často je vyššia a dosahuje až k 60 cm, takže celá stolička môže mať aj 100 cm a viac na výšku. Tvarovanie je často jednoduché a v pravom (alebo len mierne tupom) uhle k sedadlu. V niektorých prípadoch býva chrbtová opierka čalúnená.

Chrbtovú opierku často tvoria iba tvarované drevené priečky

Materiál

Drevo

Predstavuje ideálny materiál, pokiaľ ide o pomer ceny, kvality a životnosti. Z dreva môže byť celá stolička alebo len jej časť (najčastejšie nohy alebo konštrukcie). Môže mať rôznu povrchovú úpravu, vrátane transparentného laku alebo rôznych farebných odtieňov.

Plast

Plast už dávno nie je najlacnejším materiálom pochybnej kvality. Dnes ide o kvalitný materiál - ľahký, pevný a ľahko umývateľný. Navyše si často ponecháva svoju najväčšiu výhodu, ktorou je nízka cena. Plast môže byť použitý na celú stoličku, prípadne sú z tohto materiálu zhotovené len niektoré časti (napr. operadlo alebo nohy).

Kov

Ide o najpevnejší materiál, preto sa často využíva na rám alebo nohy stoličky. To je potom doplnené čalúnením pre väčšie pohodlie. Aj kov môže mať rôzne povrchové úpravy, medzi inými napríklad pochrómovanie, alebo naopak zmatnenie.

Čalúnenie

Výber čalúnenia dobre zvážte, najmä jedálenským stoličkám totiž často hrozí poliatie alebo iné znečistenie. A zatiaľ čo koža alebo koženka sa v takom prípade čistí relatívne ľahko, textilné čalúnenie budete špiny zbavovať horšie. V každom prípade sa ponúka množstvo dekorov, od decentných pastelových farieb až po krikľavé farebné kombinácie.